BAC2023 Results

BIOTOPE AQUARIUM Contest 2023 Ranking

8 Categories – 24 Winners

We are proud to announce the final results of the BAC2023. Thank you all the participants for your great job, BAC Jury members for your valuable inputs and our sponsors for support!

BIOTOPE AQUARIUM Contest 2023 Criteria

BIN (BIOTOPE IN NATURE) – 20 points  Evaluation Criteria (#) Points max.
Quality and reliability of the information about the original biotope 1. Description of the location: Environment; Terrestrial vegetation; Surrounding area; Treats to ecology incl. Photos/Video. 5
  2. Variety of fish, invertebrates, plants mentioned in the biotope meet the specified category and biotope type. 5
  3. Description of the aquatic habitat: Water chemistry, Substrate, Riparian zone, Underwater landscape. 5
  4. Bibliography/Sitography: quality of the resources. 5
BAM (BIOTOPE AQUARIUM MODEL) – 80 points    
Variety and System’s viability 5. Fishes, plants and decorations are selected properly to exist together for a long period of time in the aquarium: the aquarium size matches up with the species choice, their quantity and size. 20
Conformity to the BIOTOPE IN NATURE 6. Decor in the aquarium look as close as possible to stones, driftwood, soil, and other natural elements in the biotope. Aquarium space is used effectively, each species has its niche. Decor elements and plants are placed according to the biotope. 20
Natural beauty 7. The composition in the aquarium is balanced. The natural beauty of the biotope represented successfully. The accents are placed properly. 10
Quality and accuracy of the aquarium data 8. The description of the tank, incl. external resources, is accurate and can guide other aquarists through the re-creation of a similar biotope models (BAM). 10
Visual support 9. Quality of the visual support (foto, video). 20
MAX TOTAL SCORE   100
BAC: Northern America.

Category 1: NORTH AMERICA

JURY: FRITZ ROHDE & LAWRENCE KENT

        BIN BAM MATERIAL    
Entry # Entry name Participant’s name Judges #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 Score Final Score
1 Niangua River, Ozarks region, Missouri, USA Anikó Csanádi Lawrence Kent 5 5 5 4 20 19 10 10 19 97 93
Fritz Rohde 5 5 5 4 20 10 10 10 20 89
2 Duck Creek, Wisconsin, USA Luke Manty Lawrence Kent 4 5 5 3 18 19 9 9 17 89 83.5
Fritz Rohde 4 5 5 3 18 10 8 10 15 78
3 Wacissa River, Jefferson County, Florida Katherine “Ryan” Wright Lawrence Kent 4 5 4 4 18 18 8 9 15 85 81
Fritz Rohde 4 5 4 5 18 10 8 8 15 77
BAC: Central America, Caribbean.

Category 2: CENTRAL AMERICA

JURY: JUAN MIGUEL ARTIGAS AZAS , JAIRO ARROYAVE & MICHAEL KÖCK

        BIN BAM MATERIAL    
Entry # Entry name Participant’s name Judges #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 Score Final Score
1 Río San José, Horquetas, Sarapiquí, Costa Rica Andrés Cordero Porras Michael Köck 5 5 4 4 19 19 9 9 19 93 87.3
Jairo Arroyave 4 4 4 3 14 12 9 8 17 75
Juan M. Artigas Azas 5 4 5 4 20 20 10 10 16 94
1 Rio Tamasopo, San Luis Potosi, Mexico David Nørholm Michael Köck 4 4 5 3 17 17 7 9 18 84 87.3
Jairo Arroyave 4 4 4 3 15 14 9 8 18 79
Juan M. Artigas Azas 5 4 5 5 20 20 10 10 20 99
2 Unnamed spring near Balneario de Almoloya, Mexico Jan Šulc Michael Köck 4 4 4 3 16 15 8 8 17 79 84.7
Jairo Arroyave 3 3 4 3 16 12 9 8 17 75
Juan M. Artigas Azas 5 5 5 5 20 20 10 10 20 100
3 Ameca River, Jalisco, Mexico Anikó Csanadi Michael Köck 2 3 3 2 17 16 7 8 18 76 82.0
Jairo Arroyave 2 3 4 2 16 11 9 8 17 72
Juan M. Artigas Azas 5 4 5 4 20 20 10 10 20 98
BAC: South America.

Category 3: SOUTH AMERICA

JURY: ROBERTO E. REIS, PABLO C. LEHMANN & FLÁVIO LIMA

        BIN BAM MATERIAL    
Entry # Entry name Participant’s name Judges #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 Score Final Score
1 Rio Nanay, Loreto, Peru Emil Visan Roberto E. Reis 4 5 4 0 18 16 10 10 18 85 87.3
Flávio Lima 5 5 5 5 15 20 10 10 18 93
Pablo C. Lehmann 4 4 4 4 17 17 7 10 17 84
2 Floodplain Pond, Río Tomo, Vichada, Colombia Arif Hikmet Başeğmez Roberto E. Reis 4 2 3 3 15 15 10 10 20 82 84.3
Flávio Lima 5 3 4 4 15 20 10 10 20 91
Pablo C. Lehmann 4 4 4 2 16 17 8 8 17 80
3 Rio Poranga, Upper Rio Negro, Brazil Johannes H. Steen Roberto E. Reis 3 4 4 3 15 12 7 8 18 74 80.0
Flávio Lima 4 4 4 3 15 15 10 9 15 79
Pablo C. Lehmann 5 4 4 5 18 17 8 8 18 87
4 Flooded Forest, Lower Rio Negro, Manaus, Brazil Gökhan Kiyici Roberto E. Reis 3 4 3 2 15 12 8 10 15 72 78.3
Flávio Lima 3 3 2 3 15 15 9 7 14 71
Pablo C. Lehmann 5 4 4 5 18 18 9 10 19 92
5 Clearwater part, Rio Orinoco, Venezuela Benny Barthel Roberto E. Reis 4 3 3 2 18 15 5 10 10 70 70.0
Flávio Lima 4 2 2 4 15 12 6 2 14 61
Pablo C. Lehmann 4 3 4 5 18 18 5 6 16 79
5 Igarapé do Daracua near Barcelos, Brazil Protim Sarkar Roberto E. Reis 4 4 4 3 15 12 6 10 10 68 70.0
Flávio Lima 0 1 5 3 10 10 8 10 8 55
Pablo C. Lehmann 4 4 5 4 17 18 9 9 17 87
6 River Bank, Rio Demini, Amazonas, Brazil Andrea Gollin Roberto E. Reis 4 4 3 3 15 15 8 10 12 74 69.3
Flávio Lima 3 2 3 1 10 10 9 8 15 61
Pablo C. Lehmann 2 4 4 2 18 15 7 7 14 73
7 Igarapé do Daracua, Rio Negro, Barcelos, Brazil MAA Rafsanjani Roberto E. Reis 3 2 3 1 15 12 10 10 16 72 65.7
Flávio Lima 3 2 3 2 12 12 6 6 12 58
Pablo C. Lehmann 3 3 3 4 15 12 6 7 14 67
8 Igarapé do Aturiá, Rio Negro, Brasil Andre Muxagata Minguini Roberto E. Reis 3 3 3 0 15 12 7 10 18 71 60.3
Flávio Lima 3 3 3 1 10 10 6 1 14 51
Pablo C. Lehmann 2 3 3 2 12 10 5 7 15 59
9 Orinoco Basin, Guárico, Venezuela Arief Hakim Roberto E. Reis 3 2 3 0 18 8 6 6 10 56 56.3
Flávio Lima 1 2 1 0 15 18 9 1 6 53
Pablo C. Lehmann 2 1 3 2 12 12 7 5 16 60
10 Morichal stream, Villavicencio, Colombia Manoah Grootjans Roberto E. Reis 2 0 3 1 16 8 3 8 15 56 54.7
Flávio Lima 2 2 3 1 10 8 4 7 8 45
Pablo C. Lehmann 3 3 3 3 12 12 7 7 13 63
11 Blackwater shallows, middle Rio Negro, Amazonas Debojyoti Mondal Roberto E. Reis 2 0 2 1 10 8 6 4 10 43 49.7
Flávio Lima 1 1 2 2 10 14 9 5 8 52
Pablo C. Lehmann 2 1 1 2 12 10 7 7 12 54
12* Rio Negro near Manaus, Brasil Ignacio Fernandez Contreras Roberto E. Reis
Flávio Lima
Pablo C. Lehmann
*The entry was declined: the BIOTOPE concept is missing.
BAC: Eastern Europe, Northern Europe, Southern Europe, Western Europe.

Category 4: EUROPE

JURY: FRANCESCO DENITTOALEXEY MALYSHEV

 

        BIN BAM MATERIAL    
Entry # Entry name Participant’s name Judges #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 Score Final Score
1 Tisza Lake, Geat Hungarian Plain, Hungary Klementina Keresztes-André Francesco Denitto 5 5 5 4 14 18 7 8 18 84 81.5
Aleksey Malyshev 5 3 5 4 10 18 10 9 15 79
2 Danube floodplains, Galati, I.C Bratianu village, Romania Alexandru Andrei Rosu Francesco Denitto 5 5 5 2 16 18 8 8 18 85 79.5
Aleksey Malyshev 5 5 4 4 15 13 7 6 15 74
3 Gröen Lake, Härryda, Sweden Martin Kronval Francesco Denitto 5 3 4 1 10 15 5 5 10 58 48
Aleksey Malyshev 3 2 4 4 5 7 2 6 5 38
BAC: Eastern Africa, Middle Africa, Northern Africa, Southern Africa, Western Africa.

Category 5: AFRICA

JURY: AD KONINGS & ANTON LAMBOJ

        BIN BAM MATERIAL    
Entry # Entry name Participant’s name Judges #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 Score Final Score
1 Lake Barombi Mbo, Cameroon Nico Luchoro Ad Konings 4 5 5 4 20 15 9 10 15 87 91.5
Anton Lamboj 4 4 5 4 17 17 18 10 17 96
2 Ndole Bay, Lake Tanganyika, Zambia Protim Sarkar Ad Konings 5 5 5 4 16 17 8 10 16 86 88
Anton Lamboj 5 5 4 4 20 20 8 9 15 90
3 Wetland puddle in the Male river catchment, Bo region, Sierra Leone Péter Rózsahegyi Ad Konings 5 5 5 5 20 20 8 10 20 98 84
Anton Lamboj 4 4 3 3 12 14 9 9 12 70
4 Moliwe River, Cameroon Frank Reinders Ad Konings 3 5 4 3 14 14 7 9 18 77 83.5
Anton Lamboj 4 5 5 4 20 18 8 10 16 90
5 Southern Lake Tanganyika, Tanzania Rex Ribay Ad Konings 3 0 4 1 10 10 5 5 15 53 62
Anton Lamboj 4 5 3 3 13 14 9 8 12 71
6 Great Scarcies Riverside, Kolenté, Guinea Ignacio Fernandez Contreras Ad Konings 0 2 0 0 18 15 7 10 10 62 50
Anton Lamboj 3 3 3 2 5 10 5 5 2 38
7 Foto River near Fria town, Guinea Andrea Bordin Ad Konings 5 0 5 4 0 0 0 0 0 14 7
Anton Lamboj 0 0 0 0 0 0
BAC: Eastern Asia.

Category 6: EASTERN ASIA**

JURY: FAN LI & ZHOU HANG

        BIN BAM MATERIAL    
Entry # Entry name Participant’s name Judges #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 Score Final Score
1 Jungmuncheon Stream, Jeju-do, South Korea David Nørholm Zhou Hang 5 1 4 3 8 8 6 7 9 51 60.5
Fan Li 4 4 4 3 15 12 6 6 16 70
2 Su Stream, Wuxi, Zhejiang, China Zhengkuan Wan and Xianyu Wang Zhou Hang 3 3 4 1 10 9 5 8 8 51 40.5
Fan Li 2 2 2 1 5 6 3 3 6 30
**The category is to be considered active with 3 and more participants. The entries in the category with 1 or 2 participants will receive the consolation prize.
BAC: Central Asia, Southern Asia, Western Asia.

Category 7: SOUTHERN, CENTRAL & WESTERN ASIA

SVEN O. KULLANDER, FRIEDRICH BITTER & SUJOY BANERJEE

        BIN BAM MATERIAL    
Entry # Entry name Participant’s name Judges #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 Score Final Score
1 Periyar River Basin, Kerala, Western Ghats Devagya Uikey Sven Kullander 4 4 4 4 20 10 10 8 10 74 76.3
Friedrich Bitter 4 4 3 4 16 16 6 9 16 78
Sujoy Banerjee 4 3 3 4 15 15 9 9 15 77
2 Thamirabarani River, Western Ghats, Tamil Nadu, India Kuntal Dey Sven Kullander 5 2 3 3 10 5 5 8 5 46 61.0
Friedrich Bitter 4 4 3 4 16 15 7 9 16 78
Sujoy Banerjee 3 2 3 2 12 12 6 7 12 59
3 Shallow Rocky Habitat of Brahmaputra River, Assam, India Protim Sarkar Sven Kullander 2 1 2 4 20 5 10 10 10 64 58.0
Friedrich Bitter 4 3 4 4 15 14 7 8 16 75
Sujoy Banerjee 2 2 2 2 7 7 3 5 5 35
BAC: Southeastern Asia, Oceania.

Category 8: SOUTHEASTERN ASIA

HEOK HEE NG & GREG MARTIN

        BIN BAM MATERIAL    
Entry # Entry name Participant’s name Judges #1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8 #9 Score Final Score
1 Indawgyi Lake, Kachin State, Myanmar Klementina Keresztes-André Greg Martin 4.8 4.8 4.8 4.8 19 19 9 8 19 93.2 92.6
Heok Hee Ng 5 5 5 5 18 18 9 9 18 92
2 Papeno’o River, Tahiti, French Polynesia Matěj Novák Greg Martin 4.8 4 4.8 4.5 18 18 9 9 19 91.1 90.6
Heok Hee Ng 4 5 5 4 17 18 10 9 18 90
3 Unnamed forest stream in south Sarawak, Borneo Gábor Juhász-Tóth Greg Martin 4.6 4.5 4.5 4 18 18 9 8.5 17 88.1 89.6
Heok Hee Ng 5 5 5 5 17 18 9 9 18 91
4 Blackwater peatswamp, Northern Perak, Malaysia Michal Klacek Greg Martin 4.5 4.5 4.5 3.5 18 16 9.5 8 17 85.5 87.3
Heok Hee Ng 3 5 5 5 18 18 8 9 18 89
5 Hill stream Gesing, Central Java, Indonesia Imanul Khakim Greg Martin 4.8 4.8 4.5 4 15 18 9 9 18 87.1 87.1
Heok Hee Ng 3 3 4 4 18 18 9 9 19 87
6 Temporary pond, Thi Nai, Quy Nhon City, Binh Dinh, Vietnam Huỳnh Long Phi Greg Martin 4.5 4.5 4.5 0 16 18 7.5 8 18 81 85.5
Heok Hee Ng 5 5 5 4 18 18 8 9 18 90
7 Creek in Pandaan Pasuruan, East Java, Indonesia MAA Rafsanjani Greg Martin 4.9 4.9 4.9 4.9 19 19 9.5 9.5 19 95.6 82.3
Heok Hee Ng 3 3 4 0 15 12 8 8 16 69
8 Ayer Hitam Peat Swamp Forest Reserve, Muar, Johor Kamil Wronikowski Greg Martin 4.5 4.5 4.5 4.5 18 18 9 9 18 90 80.0
Heok Hee Ng 4 4 5 1 14 14 6 6 16 70
9 Swamp in Muara Tembesi, Jambi, Indonesia MAA Rafsanjani Greg Martin 4.9 4.9 4.9 4.9 19 19 9.6 9.6 19 95.8 75.9
Heok Hee Ng 2 2 2 3 10 12 6 3 16 56
10 Krabi River Tributary, Krabi Province, Thailand Matt Gwilliam Greg Martin 4 4 1 1 12 8 7.5 6.5 9 53 68.5
Heok Hee Ng 3 2 4 4 17 18 9 9 18 84
11 Inle Lake, Shan State, Myanmar Pham Quoc Khai Greg Martin 0 23.0
Heok Hee Ng 0 0 0 0 12 10 5 5 14 46
12*** The banks of Sempor River, Yogyakarta, Indonesia Muhammad Luthfi Greg Martin 0 0.0
Heok Hee Ng 0
***The entry was declined: the BIOTOPE concept is missing.
#1 #2 #3 #4 #5 #6 #7 #8
Johannes H. Steen Gökhan Kiyici Protim Sarkar Andrea Gollin MAA Rafsanjani Andre Muxagata Minguini Debojyoti Mondal Ignacio Fernandez Contreras
Rio Poranga, Upper Rio Negro, Brazil Flooded Forest, Lower Rio Negro, Manaus, Brazil Igarapé do Daracua near Barcelos, Brazil River Bank, Rio Demini, Amazonas, Brazil Igarapé do Daracua, Rio Negro, Barcelos, Brazil Igarapé do Aturiá, Rio Negro, Brasil Blackwater shallows, middle Rio Negro, Amazonas Rio Negro near Manaus, Brasil
Thank you all the participants who submitted their entries in the Rio Negro competition! ! Since none of the participants met the Special requirements established by the Project Piaba the winner’s grand prize is moved to the next round.
Sponsored by
AQUAEL, Sponsor of the BIOTOPE AQUARIUM Contest
Fluval, Sponsor of the BIOTOPE AQUARIUM Contest
Project Piaba logo
AQUARIUM MUNSTER, Sponsor of the BIOTOPE AQUARIUM Contest
SICCE, Sponsor of the BIOTOPE AQUARIUM Contest